Frenli döner tekerlekler

Her uygulama için doğru frenli tekerlek

Durmak, hemen ve güvenli bir şekilde olması gerekmektedir. Özellikle tehlikeli durumlarda onlara güvenebilmeniz gerekir. Bu sadece iş güvenliğinin değil, aynı zamanda sağduyunun da gereğidir. İç lojistikteki kazaların tehlikelerini en iyi siz biliyorsunuz. Elektrik çarpmalarından ezilme yaralanmalarına kadar neden oluyor. Yine de İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası uyarınca, şirketinizdeki çalışma koşullarını iş sağlığı ve güvenliği perspektifinden değerlendirmek, sağlık ve güvenliği iyileştirmek için çaba göstermekle yasal olarak yükümlüsünüz.

Frenli tekerlekler

Blickle Rad- und Drehkranzfeststeller stop-fix

Frenli tekerlekler genellikle fren olarak değil, kilitleme olarak adlandırılır. Kilitleme ile fren arasındaki fark, kilitleme tertibatının araç dururken çalıştırılması ve amaçlandığı gibi kullanıldığında aracın yerinde kalmasıdır. Fren ise, hızı azaltmak için hareket halindeyken uygulanabilir. Ancak çoğu durumda frenli tekerlekler, burada resimde görebileceğiniz gibi bir kilitleme anlamına gelir. Ürün portföyümüzde frenli döner tekerleklerin yanı sıra frenli sabit tekerlekler de bulunmaktadır. Blickle frenleri ve kilitleme sistemleri sadece Avrupa tekerlek standartları DIN EN 12526-12533 uyarınca test edilmekle kalmaz, aynı zamanda ilgili çalışma yüzeyine göre ayarlanır. Son derece az aşınacak şekilde tasarlandıkları için uzun vadede bize güvenebilirsiniz.

Güvenlik en önemli önceliğimizdir

Tekerleklerimiz ve ruletlerimizle kazasız bir şekilde çalışabilmenizi istiyoruz. Bu yüzden ürünlerimizle tek bir şeye güvenebilirsiniz: Fren yapmanız gerektiğinde bunu tehlikeli durumlarda bile hızlıca yapabilirsiniz.

Alman Sosyal Kaza Sigortasına göre, sadece 2019 yılında Almanya'da iç lojistik sırasında 36.000'den fazla kaza meydana geldi, yani iş günü başına 150'den fazla. Bu sayıyı azaltabiliriz. Güvenlik söz konusu olduğunda bir çözüm ortağı olarak, programımızda çok çeşitli kilitleme sistemleri ve frenler bulunmaktadır. Bu da her uygulama için uygun bir çözüm olduğu anlamına geliyor.

Frenli döner tekerlekler

Frenli döner tekerlekler, sabitken tekerleklerin yuvarlanma ve dönme hareketlerini engellemek için kilitleme sistemleri (tekerlek ve döner kafa frenleri) kullanır. "Önde", "arkada", "sabit" veya "merkezi" kilitleme sistemleri kullanılır. "Önde" kilitleme sistemleri hareket yönüne göre tekerleklerin önüne takılırken, "arkada" kilitleme sistemleri tekerleklerin arkasına takılır. "Sabit" kilitleme sistemleri döner başlıkla birlikte dönmez ve bu nedenle kilitleme kolu her zaman aynı konumda kalır. "Merkezi" kilitleme sistemleri, taşıma cihazı üzerindeki iki veya daha fazla tekerleğin bir kolla kilitlenebilmesiyle karakterize edilir. Kullanım kolaylığı, kurulum koşulları ve kullanıcıya özgü kaza önleme tedbirleri gereksinimlerine göre uygun bir kilitleme sistemi seçilir.

Blickle teker ve döner taç kilidi stop-fix
Blickle teker ve döner taç kilidi stop-top
Blickle teker ve döner taç kilidi ideal-stop
Blickle merkezi kilit central-stop (LE ve LK serisi)

Blickle teker ve döner taç kilidi "stop-fix"
(Ürün ek kodu: -FI)

Blickle teker ve döner taç kilidi "stop-top“
(Ürün ek kodu: -ST)

Blickle teker ve döner taç kilidi "ideal-stop“
(Ürün ek kodu: -IS)

Blickle merkezi kilit "central-stop"
(Ürün ek kodu: -CS)

Blickle kampanalı fren
(Ürün ek kodu: -TB und -TM)

Çoğunlukla orta ve düşük yük kapasitesi aralığında kullanılır, düşük çalıştırma kuvvetleri ile kolay ve ergonomik kullanım.

Özellikle yüksek tutma kuvvetlerine sahip orta ve yüksek yük aralıkları için sağlam, ayarlanabilir tasarım (force-fit)

Sabit kilitleme sistemi yüksek kullanım kolaylığı ve kalıcı erişilebilirlik sağlar

Bir kol vasıtasıyla iki veya daha fazla tekerleğin eşzamanlı kilitlenmesiyle ön plana çıkar

Entegre fren pabuçları sayesinde yüksek frenleme etkisi, kapalı tasarım sayesinde korozyon ve kire karşı büyük ölçüde korunur

Frenli sabit tekerlek

Frenli sabit tekerin iki versiyonu mevcuttur: Blickle kampana fren ve Blickle fren emniyet mekanizması. Kampana frende, tekerlek gövdesine entegre edilmiş iki fren pabucu, fren uygulandığında fren kampanası olarak tasarlanmış döküm tekerlek gövdesine bastırılır. Kampanalı fren, freni çalıştırmak için sadece küçük bir kuvvet gerekmesine rağmen yüksek frenleme etkisiyle karakterize edilir. Fren, bir bağlantı veya kablo çekme gibi çeşitli kontrol seçenekleri kullanılarak çalıştırılabilir.

Blickle fren emniyet mekanizmasında ise bir kampana frenine dayanır, ancak fren çalıştırılmadığında frenleme etkisi entegre bir yay tarafından sağlanır. Fren, bir bağlantı veya kablo çekme yoluyla çalıştırıldığında serbest bırakılır. Bu frenlerin sol veya sağ el versiyonları mevcuttur. Ayrıca fren emniyet mekanizması döner tekerlekler için de mevcuttur.

Kampanalı frenler ve Blickle fren emniyet mekanizması hakkında daha fazla bilgi.

Blickle Trommelbremse
Blickle Totmannbremse
 
 

Blickle kampanalı fren
(Ürün ek kodu: -TB / -TBL / -TBR)

Blickle Totmannbremse
(Ürün ek kodu: -TML / -TMR)

Frenli ağır hizmet tipi tekerlekler

Frenli ağır hizmet tipi tekerleklerimiz için, yukarıda listelenen frenlere ek olarak, ağır hizmet sektöründe standart olarak müşteriye sunulan Stop-Top veya tekerlek durdurma ile çeşitli kilitleme sistemleri vardır. Bununla birlikte, ağır hizmet sektöründeki özel uygulamalar için müşteriyle birlikte özelleştirilmiş bir çözüm geliştirmek de mümkündür.

Blickle Zentralfeststeller central-stop (Serie L und LH)
Blickle Zentralfeststeller Radstop (fußbetätigt)
Blickle Zentralfeststeller Radstop (handbetätigt)

L ve LH serisi taşıma ve ağır hizmet tipi tekerlekler için Blickle merkezi kilitleme cihazı "merkezi durdurma" 
(Ürün ek kodu: -CS...)

Ağır hizmet tipi tekerlekler için Blickle tekerlek kilidi "tekerlek durdurucu" (ayakla çalıştırılan)

(Ürün ek kodu: -RA)

Ağır hizmet tipi tekerlekler için Blickle tekerlek kilidi "tekerlek durdurucu" (manuel olarak çalıştırılır)
(Ürün ek kodu: -RAH)