Temiz oda ortamında güvenilir ağır yük taşıması

Blickle’nin ergonomik ErgoMove 4000 tahrik sistemi, işlem ünitesini harekete geçirmektedir

Müşteri

Makine ve endüstri mühendisliği şirketi ystral, 1959 yılında Stuttgart’ta kurulmuştur. Şirket, akışkanlar mekaniği uygulamaları için karıştırma, dağıtma ve toz ıslatma ekipmanı tasarlamakta ve geliştirmektedir. Şu anda bu aile şirketinin merkezi, Freiburg’un yakınındaki Ballrechten-Dottingen kentinde bulunmaktadır. 287 çalışanı vardır ve yıllık cirosu yaklaşık 52 milyon euro’dur. Müşteri portföyüne ilaç, kimya ve gıda sanayisindeki şirketlerin yanı sıra ev bakımı ve kişisel bakım sektörleri de dahildir.

Zorluk

ystral, ilaç sanayisinin temiz oda koşulları için toz ıslatma ve dağıtma makinesi ile jet akımı mikserli bir işlem konteynerinden meydana gelen hareketli bir işlem ünitesi oluşturmuştur. Şimdiye dek, ilaç sanayisindeki müşteriler benzer üniteleri elle taşımak zorunda kalmaktaydı. Artık ağırlıkları sebebiyle güvenli ve ergonomik şekilde taşınamıyorlardı. ystral’in bazı net gereksinimleri de vardı: Hareketli ünite, tahrik sistemi dahil olmak üzere iki metreden uzun olamaz ve dar alanlarda kolayca manevra yapılabilmelidir. Konteynerin içindeki sıvı etrafa sıçrıyor olsa bile kullanım kolaylığı yüksek olmalıdır. Ayrıca sistem temiz oda standartlarını da karşılamalıdır. ystral, Blickle’yi internette uygun bir proje ortağı ararken bulmuştur.

Çözümümüz

EM4000-BS-GBS 252K-ET-IP65

Blickle’nin Satış Yöneticisi Daniel Hirschler, “Sorunları ayrıntılı olarak tartışmak için birçok kez buluştuk. Sürecin başlangıcında ErgoMove 4000 sistemini önerdik.” diyor. Bu elektrikli tahrik sistemi, az bir çabayla dört tona kadar yükün taşınmasını sağlamaktadır. “ystral’in gereksinimlerini karşılamak için standart sistemimizde değişiklik yaptık,” diye ekliyor Daniel Hirschler. Blickle’nin tasarımcıları, dönüş çapını mümkün olduğunca küçük tutmak ve aracın dar alanlarda manevra yapmasını kolaylaştırmak için tahrik şaftını aracın ortasına yerleştirmeyi önermiştir. Blickle’nin tasarımcıları, ErgoMove 4000’in kapılardan geçebilmesi için yüksekliği daha kısa olan özel bir versiyonunu tasarlamıştır. Blickle ayrıca güvenli şekilde kontrol edilebilmesini sağlamak için hareketli üniteye bağlı bir uzaktan kumanda geliştirmiştir. Bu kontrol sistemi, kullanıcıların kendilerini birime göre olmaları gereken yerde konumlandırmalarını ve yollarına çıkan engelleri doğru zamanda tespit etmelerini sağlamaktadır. Tahrik sisteminin birçok bileşeni paslanmaya karşı dayanıklı paslanmaz çelik veya çinko-nikel kaplama olduğundan temiz oda uygulamaları için gereken zorlu gereksinimleri karşılamaktadır. Tahrik motorları için tasarlanan özel kontrol ünitesi, sistemin sorunsuz şekilde hızlanmasını ve fren yapmasını sağlamaktadır. Bu, taşınan sıvıların etrafa dökülmesi sorununu önemli ölçüde azaltmıştır.


Sonuç

Özel hazırlanmış ErgoMove 4000, ystral’in işlemlerinin idaresi ve esnekliğini önemli ölçüde geliştirmiştir. Artık işlem ünitesi hiçbir çaba sarf etmeden yalnızca bir çalışan ile taşınabilmektedir. Proje Yöneticisi Christoph Geng bu konuda şunları söylüyor: “Tahrik modları arasında geçiş yapabilmek oldukça işimize yarıyor. Tahrik motorlarının senkronize kontrol ünitesi, işlem ünitesini uzak mesafelere taşımayı kolaylaştırıyor. Tek teker kontrol modu sayesinde, ünite anında döndürülebiliyor ve hassaslıkla manevra yapılabiliyor.”

EM4000-BS-GBS 252K-ET-IP65 setinin teknik bilgileri ve avantajları:

  • Dar bir dönüş çapı için merkezi tahrik şaftı
  • Tahrik sistemini temiz oda uygulamalarına uygun hale getirmek için özel tasarım
  • Güvenlik için uzaktan kumanda