Depo uzmanı, ikinci robot jenerasyonunda da Blickle’nin hassas tekerlerine güvenmiştir

Blickle Besthane® ALB 144x19/17-15K-AS-895871 poliüretan teker kaplamalı tekerler

Müşteri

Şirket, Norveç’in en büyük 500 şirketinin arasında yer almakta ve dünya çapında şubelere sahiptir. Otomatik raf çalıştırma düzenleri tüm dünyada ünlü markalar tarafından kullanılmaktadır.


Görev

Müşteri otomatik bir depo ve hazırlama sistemi geliştirmiştir. Mallar plastik kutulara yerleştirilmekte ve raylı sistem üstünde hareket eden robotlar tarafından ayrılmaktadır. Robotlar dikdörtgen bir temel yapıya sahiptir ve toplam sekiz tekerle donatılmıştır. Her zaman hem sürüş yönünde hem de çapraz yönde dörder teker bulunmaktadır. Tüm tekerler indirilebilmekte veya kaldırılabilmektedir. Satranç tahtası şeklinde düzenlenmiş olan raylı sistem, teker askılarının ve teker geometrisinin yüksek oranda titiz çalışmasını gerektirmektedir.

Müşteri, önceki robot jenerasyonu için de Blickle Extrathane® poliüretan teker kaplamasına sahip FALTH 130x20/12-14K-AS-899730 serisinden özel Blickle kılavuz tekerleri başarıyla kullanmıştır.

Yeni robot serisi ise daha da geliştirilmiş bir tahrik sistemiyle hareket etmektedir ve bu da tekerlere yönelik ilave beklentileri beraberinde getirmektedir: Artık her yürüyüş yönündeki dört teker bir motora bağlıdır. Dört teker tahriki sayesinde kalkış ve frenleme işlemlerinde sürüş raylarına daha iyi bir güç aktarımı sağlanmaktadır. Böylelikle de tekerlerin kayma tehlikesine girmeden daha yüksek hızlanma değerlerine ulaşılabilmektedir.


Çözümümüz

Blickle Besthane® ALB 144x19/17-15K-AS-895871 poliüretan  kaplamalı teker

Tahrik sistemlerinin yüksek performansına uygun olması için, ALB serisine ait tahrik tekerleri seçilmiştir. Bu tekerler Blickle Besthane® antistatik poliüretan elastomer teker kaplamasına sahiptir. Bu malzeme, Blickle tarafından özel olarak yüksek hızlar ve hızlanmalar için geliştirilmiştir. Kalkış ve yuvarlanma direnci, Blickle Extrathane® kaplamaları tekerlere göre önemli oranda daha azdır.

Jant olarak, tekerin raylı sistemde titizlikle hareket etmesini sağlayan özel bir alüminyum gövde seçilmiştir.

Yeni geliştirilmiş teker, yeni tahrik sistemiyle birlikte daha yüksek bir taşıma kapasitesi, daha yüksek hızlanma imkanı ve daha yüksek hızlara ulaşılmasını sağlamaktadır.


Sonuç

Müşteri, raf çalıştırma düzeninin yeni cihaz jenerasyonunda Blickle tahrik tekerleri sayesinde performansı daha da artırabilmiştir. Robotlar yüksek hıza ve hızlanma değerlerine rağmen en üst seviyede titizlikle raylı sistemin üstünde hareket etmektedir. Küçük bir yan etki olarak da, daha az kalkış ve yuvarlanma direnci sayesinde tesisin enerji tüketimi düşürülmüştür.


Teknik bilgiler ve avantajlar ALB 144x19/17-15K-AS-895871

  • Yeni geliştirilmiş antistatik model Blickle Besthane® kaplamalı tekerler (geçiş direnci 109 Ω)
  • Daha iyi kalkış ve yuvarlanma direnci, bu sayede enerji veriminde artış
  • Tahrik efektinde artış