Monoray konveyör

Blickle kılavuz tekerlerle yüksek hızlar

Otomotiv, havacılık ve yüzey işleme sektöründe, monoray konveyörler uzun süredir ürün ayırma, depolama ve üretim tesislerinde firma içi standart olarak sayılmaktadır. Taşıma arabaları olarak da adlandırılan parça mal taşıyan taşıyıcı profiller, monoray konveyörde, üste yerleştirilmiş bir kılavuz tertibat ile hareket ettirilmektedir. Kullanıcılar için burada önemli olan özellikle süreç değişikliklerinde, yüksek üretim hızıyla mümkün olduğunca verimli bir şekilde birbirini tamamlaması gereken yüksek esnekliktir.

Bu yüksek hızlara, monoray konveyörlerinin kılavuz ve tahrik tertibatlarındaki teker ve ruletlerin de 7/24 işletimde direnebilmesi gerekmektedir. Bunun dışında, tesislerin durma ve arızalanma sürelerini mümkün olduğunca düşük tutmak için yüksek dayanıklılık ve bakım gerektirmemesi de gereklidir. Otomotiv sektöründe, tesisler genelde tüm imalat ve montaj yolu boyunca kullanılmaktadır. Bu, bu durumlarda, uzun yol hatlarının üstesinden gelinmesine gerek olmasına yol açar.

Bu nedenle monoray konveyörlerdeki uygulamalar için özellikle yüksek dinamik yük taşıma kapasitesi ve çok düşük yuvarlanma direnci özelliğiyle tesislerin sürekli işletimde verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlayan Blickle Besthane® ve Vulkollan® serisi teker kaplamalı kılavuz tekerler uygundur. Bilhassa FSVU kılavuz teker serisi özel olarak bu gibi uygulamalarda aşınmaya karşı oldukça dayanıklı, 92 Shore A sertliğinde Vulkollan® teker kaplaması ile beğeni kazanmaktadır. Çelik bir jant üzerine dökülen ruletler aşınmaya karşı çok dayanıklı olup bununla birlikte tesislerde büyük oranda bakıma gerek kalmamasını sağlar.