Kaynak sistemleri 

Tambur uygulamaları için Blickle poliüretan tekerler

İş parçaları arasında basınç ve ısı yardımıyla dayanıklı bir bağlantı kurmak, elektrot kaynak makinelerinin veya çeşitli koruyucu gazlı kaynak makinelerinin işidir. Bu bağlamda bunlar büyük ve ağır yapı parçalarının işlenmesi için münferit cihaz olarak veya bütüncül kaynak sistemleri halinde kullanılabilir. Teker ve ruletler burada bir bakımdan hem küçük kaynak makinelerinin taşınmasını hem de büyük kaynak parçalarının büyük kaynak tesisleri içerisinde güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır.

Genel olarak bu gibi kaynak tesislerine kaynak işlemi esnasında büyük iş parçalarının döner şekilde hareket etmesini sağlayan tambur uygulamaları entegre edilmiştir. Bu bağlamda tamburda kaynak yapmak için iş parçalarının çok hassas ve eşit ölçüde hareket ettirilmesi önemlidir, bu sayede kaynak dikişleri doğru yapılır. Ayrıca bu uygulamalar yüksek taşıma kapasitelerinin yanı sıra düşük bir yuvarlanma direnci ve kullanılan tekerlerde iyi bir çekiş de gerektirir.

Blickle ayrıca bu gibi tambur uygulamalarındaki gereksinimleri yüksek kalitede poliüretan teker kaplamalarına sahip spesifik olarak FEM optimizasyonlu teker tasarımları ile karşılamaktadır. Burada kullanılan tekerler, yüksek taşıma kapasitesine erişmek amacıyla Blickle Extrathane® veya Blickle Besthane® poliüretan malzemelerin özel olarak optimize edilmiş ve çok kalın olan teker kaplamalarıyla birlikte dökülmektedir. Bu nedenle burada genellikle GTHN veya GBN serisi özel çözümler kullanılmaktadır. Bu tekerler, düşük bir yuvarlanma direnci ve iyi sönümleme özellikleri sağlar. Bu sayede iş parçası doğru hareket edebilir ve nihayetinde optimum ve bunun yanı sıra eşit bir kaynak dikişi elde edilebilir.