Blickle’nin ağır yük ruletleri

Yükseklere - Taşıma kapasitesi ve hareket hızında  

Ruletler genellikle iki farklı gruba ayrılır: Döner ve sabit ruletler. Döner ruletler, dikey dönebilme kabiliyeti nedeniyle makine ve cihazların manevra yapabilmesini sağlar. Burada maşa, döner taç üzerinden bağlantı elemanıyla bağlanır. Döner ruletler, tekerin dönme hareketini ve/veya maşanın dönme hareketini engellemek için gerektiğinde çeşitli kilitleme düzenekleri ile donatılabilir.

Aşağıdaki fren türleri arasından seçim yapılabilir:

  • Önden yürüyen kilitleme sistemleri (stop-top, rad-stop)
  • Arkadan yürüyen kilitleme sistemleri (stop-fix, el ile çalıştırılan rad-stop)
  • Sabit kilitleme sistemleri (ideal-stop, central-stop)

Bağlantı türlerinde de uygulamaya göre en uygun versiyon seçilebilmektedir. Döner ruletler, ağır yük alanında genellikle bir plaka bağlantısı ile donatılmış olsa dahi, özel durumlarda pim veya üst bağlantı deliği ile de bağlantı yapılabilir.

Her şey mümkün - Standart ve özel çözümler

Döner ruletler en farklı versiyonlarda ağır yük alanında da kullanılmaktadır. Ağır yük döner ruletlerinin taşıma kapasitesi 30.000 kilograma; teker çapı ise 675 milimetrelik maksimum yapı yüksekliğinde 500 milimetreye kadar ulaşmaktadır. Blickle, müşteri isteği üzerine dünya çapında kullanılan, kişiye uygun özel çözümler de üretmektedir. Halihazırda uygulanmakta olan özel çözümlerin bir kısmını Başarı Hikayeleri bölümünde bulabilirsiniz.

Ağır yüklü uygulamalarda kullanılmasının yanı sıra, ağır yük döner ruletleri 25 km/sa’e kadar yüksek sürüş hızlarında da kullanılmaktadır. Bunlar hafif hizmet tipi alanında veya taşıma tekniğinde kullanılan döner ruletlere karşın kısmen çok ağır yükleri hareket ettirebilmek için oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Bu alanda kısmen, çiftli rulet olarak adlandırılan iki tekerli döner ruletler de kullanılmaktadır. Tipik kullanım alanları olarak farklı özelliklerdeki taşıma araçları, montaj ve taşıma sistemleri veya iç ve dış mekanlarda kullanılan tesislerdir.

Blickle’nin tüm ağır yük teker ve ruletleri, ilgili DIN düzenlemelerine ilişkin test koşullarına göre (DIN EN 12532’ye göre 4 km/saat, DIN EN 12533’e göre daha yüksek hızlarda) test edilmektedir.

Döner maşa - Sağlam yapı şekli

Çeşitli kullanım alanları ve farklı ağır yük döner ruleti gereksinimleri nedeniyle yapı şekli ve özellikleri bakımından farklılık gösteren birçok maşa serisi mevcuttur. Ağır yük alanında kullanılan döner maşa serilerine genel bakışı burada bulabilirsiniz:

Seri Açıklama Maşa Özellikler Kullanım koşulları
LK  LK serisi: 
Bağlantı tablasına sahip, ağır modelde çelik sac döner maşa (üst bağlantı deliğine sahip LKR serisi)
Teker çapı için: 65–200 mm
Taşıma kapasitesi: 600 kg’a kadar
Preslenmiş güçlü çelik sac parçalar, döner taçta çift sıralı bilyalı yatak, dayanıklı orta milli (teker çapı 125x50 - 200 mm).

Döner taçın özel dinamik Blickle perçinlemesi sayesinde uzun kullanım ömrü ve kolay yuvarlanma kabiliyeti. Isıya dayanıklı ve paslanmaz versiyonlar da mevcuttur.

  • LIK serisi: ısıya dayanıklı
  • LKX serisi: paslanmaz
  • LIKX serisi: ısıya dayanıklı ve paslanmaz
İç mekanda manuel kullanım.
LUH
LUH serisi:
Bağlantı tablasına sahip, ağır, kapalı modelde çelik sac döner maşa
Teker çapı için: 125–200 mm
Taşıma kapasitesi: 1.000 kg’a kadar
Preslenmiş güçlü çelik sac parçalar, döner taçta dört nokta bilyalı rulman yatağı, sertleştirilmiş yatak yuvaları. Döner taçtaki dört nokta yatak sayesinde optimum dikey ve yatay kuvvet girişi. Darbelere ve çarpmalara karşı yüksek sağlamlık. Döner taçın özel dinamik Blickle perçinlemesi sayesinde kolay yuvarlanma kabiliyeti. Uzun kullanım ömrü. İç ve dış mekanda manuel çalıştırma. Özellikle tozlu ve kirli ortamlarda kullanıma uygundur.
LH
LH serisi:
Bağlantı tablasına sahip ağır yük tasarımında çelik sac döner maşa (pimli LHZ serisi/LHD serisi - çiftli döner maşa)
Teker çapı için: 65–250 mm
Taşıma kapasitesi: 900 kg’a kadar
Preslenmiş kuvvetli çelik sac parçalar, ağır maşa ve bağlantı tablası, döner taçta çift sıra bilyalı yatak, sertleştirilmiş dört yatak yuvası, çok dayanıklı orta mili.

Darbelere ve çarpmalara karşı hassas değildir, yüksek yüklemede minimum aşınma.

Yaylı versiyonu da mevcuttur (LHF serisi)
Engellerle bağlantılı olarak yüksek hızlar için uygundur. Çoğunlukla iç mekanlar içindir.
LO

LO serisi:
Bağlantı tablasına sahip, çelik kaynaklı ağır yük döner maşa
(LOD serisi - çiftli döner maşa)
Teker çapı için: 125–250 mm
Taşıma kapasitesi: 1.200 kg’a kadar

Sağlam çelik kaynak konstrüksiyon, döner taçta çift sıra bilyalı yatak, sertleştirilmiş dört yatak yuvası, gresörlüğe sahip, kaynaklanmış çok dayanıklı orta milli. Isıya dayanıklı versiyonu (LIO serisi) da mevcuttur. Özellikle darbelere ve çarpmalara karşı hassas değildir. Engellerle bağlantılı olarak yüksek hızlar için uygundur. Çoğunlukla iç mekanlar içindir.
LS
LS serisi:
Bağlantı tablasına sahip, çelik kaynaklı ağır yük ağır döner taç modelinde çelik kaynaklı ağır yük döner maşa
(LSD serisi - çiftli döner maşa)
Teker çapı için: 80–620 mm
Taşıma kapasitesi: 20.000 kg’a kadar
Oldukça sağlam çelik kaynak konstrüksiyon, döner taçta eksenel bilyalı rulman DIN 711 ve konik rulman DIN 720, gresörlüğe sahip, kaynaklanmış çok dayanıklı orta milli.

25 km/saat’e kadar kullanıma uygundur. Darbelere ve çarpmalara karşı hassas değildir. Yaylı versiyonları da mevcuttur.

  • LSFN serisi: çelik yaylı
  • LSFE serisi: elastomer yay elemanlı
Engellerle bağlantılı olarak yüksek hızlar için uygundur. Çoğunlukla iç mekanlar içindir.
LPFE
LPFE serisi:
Bağlantı tablasına sahip, poliüretan döner yaylı ağır yük döner maşa
Teker çapı için: 100–150 mm
Taşıma kapasitesi: 500 kg’a kadar
Sağlam çelik konstrüksiyon, masif dövme parça, döner taçta sızdırmazlığı sağlanmış, uzun ömürlü gres ile yağlanmış oluklu bilyalı rulman. Patentli diskli yay konstrüksiyon sayesinde mükemmel yaylı-sönümleme özellikleri. Özellikle taşıma araçları için uygundur. Çoğunlukla iç mekanlar içindir.

Her kullanım amacına uygun ağır yük döner ruleti

Yukarıda açıklanan döner maşalar, hemen hemen her alanda çeşitli ağır yük tekerler ile kombine edilebilir. Ayrıca buradaki tekerler, teker kaplamasına göre çeşitli uygulama alanlarına uygundur.

Poliüretan tekerler, örneğin yüksek kesilme ve ilerleyen yırtılmaya karşı dayanım, düşük bir yuvarlanma direnci, yüksek dinamik yüklenebilirlik ve çok iyi zemin koruması özellikle ile öne çıkmaktadır. Aralarında farklı Shore sertliklerine sahip olan Blickle Extrathane, Blickle Besthane, Blickle Besthane Soft ve Blickle Softhane serileri arasından seçim yapılabilir.

Buna karşın dökme poliamid veya poliamid tekerlere sahip döner ağır yük ruletleri kırılmaya karşı son derece dayanıklıdır ve oldukça yüksek bir taşıma gücüne sahiptir. Bu ruletler özellikle düz zeminler için uygundur ve kolay yürüyüş ve oldukça düşük yuvarlanma ve dönme direnci ile öne çıkmaktadır. LSSD-GSPO 500K ile örneğin 30.000 kilogram taşıma kapasitesine ulaşılabilmektedir. Bunun için genellikle mini kepçelerde takılı olan dört nokta mil yatağı kullanılır.

Havalı lastikli ağır yük döner ruletlerine alternatif olarak elastik veya süper elastik kauçuk dolgu lastiklere ve bir çelik janta sahip ağır yük ruletleri sunulmaktadır. Bu ağır yük serileri, havalı lastiklere kıyasla normal kullanım koşullarında arızaya karşı koruma sağlar, bakım gerektirmez ve aynı zamanda hassas yönlendirilebilme ile iyi bir denge sunar.

En yüksek taşıma kapasitesinin gerekli olacağı durumlarda, çelik tekerlere sahip uygun ağır yük ruletlerinin seçilmesi gerekir. Burada her rulet, maksimum 15.000 kilogram taşıma kapasitesine sahiptir. Bunun yerine yüksek sıcaklıklarda kullanıma uygun döner ruletlere ihtiyacınız varsa, Blickle’nin gri pik döküm tekerlere sahip ağır yük alanındaki versiyonlarını kullanabilirsiniz. Bu versiyonlar 270°C’ye kadar ortam sıcaklıklarında kullanılabilir.

Patentli yaylı disk konstrüksiyon, çelik yaylı dayanıklı yay bağlantılı konstrüksiyon veya yapısındaki elastomer yay elemanı gibi farklı mekanizmalarla, her bir kullanım durumuna uygun yay veya sönümleme özelliklerine sahip yaylı ağır yük döner ruletleri öne çıkmaktadır. Böylelikle zemin düz olmamasına rağmen hassas taşınan malzemelerin güvenli şekilde hedefe ulaşması sağlanır.

Bu liste; “küçük, büyük”, diğer bir deyişle “mini ağır yük döner ruleti” ile tamamlanabilir. Taşıma kapasitesi daha önce açıklanan teker serilerine ulaşmamasına rağmen 350 kilograma kadar taşıma kapasitesi, 35 ila 65 milimetrelik teker çapı ve 52 ila 90 milimetrelik toplam yüksekliği ile dikkate değerdir. Kompakt ruletler yüksek taşıma kapasiteleriyle küçük yapı yüksekliğini bir araya getirir. Çiftli döner rulet olarak taşıma kapasitesi neredeyse iki katına çıkar. Kompakt ruletlere ilişkin genel bakışı online kataloğumuzda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki bölümde farklı teker tipleri ve ürüne özgü özellikleriyle birlikte, ağır yük ruletlerine genel bakışı özet olarak bulabilirsiniz:

Ağır yük ruleti çeşitlerine ilişkin genel bakışı mı kaybettiniz? O zaman Blickle ürün arama size aramanız sırasında destek olabilir. Burada ürüne özgü özelliklere göre filtreleme yapabilir, büyük seçim kapsamını daha az, ilgili ürünlere indirgeyebilirsiniz. Aksi takdirde kişisel muhatabınız ürün seçimi konusunda sizlere telefonla yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.