Yüksek sıcaklıklar ve kimyasal yüklemeye rağmen kolay hareket edebilirliği kanıtlanmıştır

Paslanmaz çelik rulet LIX-SPO 125XK-933089

Müşteri

… “mobil yaşam” için iklim, hijyen, sıhhi tesisat, yiyecek ve içecek alanlarında çözümler tedarik eden İsveçli bir uluslararası şirket grubuna ait bir firma. Alman firma merkezinde pencereler, kapılar ve kamp araçları ile karavanlar için jaluziler üretiliyor. Yaklaşık 450 şirket çalışanı 20.000 metrekarelik bir üretim alanında 80 milyon avro civarında bir satış yapmaktadır.


Talep

Yeni tanımlanmış bir çalışma sürecine göre, gelecekte yapı parçaları bir taşıma arabası içinde düşük basınç plazma sisteminde işlenecek. Bu tür bir yüzey işleminde bir vakum odasında düşük basınç oluşturulur. Bir işleme gazı (örneğin O2) yaklaşık 0,1 mbar basınçta ikmal edilir. İşlem tamamlandıktan sonra oda havalandırılır ve işlenen parça odadan çıkarılır. Ruletler bu işlem için 100°C sıcaklığa kadar dayanabilmeli ve rulet başına maksimum 170 kilogramlık bir yüklemeyi taşıyabilmelidir. 125 mm teker çapı olan eski taşıma arabaları kullanımda kalmaya devam etmeli fakat örneğin önceki ruletlerde kullanılan yağın kimyasal reaksiyonlara girmesi gibi olumsuz "dış" etkiler, hassas işlemi etkilememelidir.


Çözümümüz

Edelstahlrolle LIX-SPO 125XK-933089

Plazma sisteminde gerçekleşen işlemler, 100°C’ye varan sıcaklıklar ile bir araya getirildiğinde uzmanlarımız bu dönüştürme için ilk önce ısıya dayanıklı, yağlama yapılmamış paslanmaz çelik ruletleri önerdiler. Çok sayıda maşa ve teker tipleri denendikten sonra, müşterinin bakış açısına göre ruletlerin teknik açıdan hatasız olduğuna karar verildi. Fakat daha iyi bir hareket performansı için müşteri PFPE (perfluoropolieter yağ) ile yağlanmasını istedi. Bu özel gres basınca dayanıklılığı, kimyasal olarak etkisiz olması, oksijenler bir arada bulunabilmesi ve sıcaklığa dayanıklılığı ile vakum kaplama için optimum özellikler göstermektedir.


Sonuç

Aşırı koşullar altındaki testler sonucu döner tacında ve bilyalı rulmanlarında özel yağ bulunan ruletlerin optimum bir performans verdiği görülmüştür. Böylece rulet işleme süreci değiştirilmeden kullanılabilir. Tüm taşıma arabalarının yeni özel yağlı LIX-SPO 125K-933089 ruletlere geçişi adım adım gerçekleştirilmektedir.


Ürün avantajları ve teknik bilgiler LIX-SPO 125K-933089

  • Döner taç koruma keçesi olmayan paslanmaz çelik maşa pas korumalıdır ve 100°C'ye sıcaklığa kadar kullanıma uygundur
  • Vakum kaplamada kullanıma uygun olan optimize özelliklere sahip, ısıya dayanıklı özel yağ
  • Yüksek sıcaklıklarda iyi SPO teker performansı
  • düşük yuvarlanma ve dönme direnci