Teker rulmanı türleri

Burçlu yatak. Masuralı rulman. Bilyalı rulman.

Burçlu yatak
Masura rulman
Bilya rulman
İplik korumalı merkezi bilya rulman (C)
Bilya rulman-CC
Bilya rulman-C-sızdırmaz keçeli bilya rulman
Bilya rulman-CC-sızdırmaz keçeli bilya rulman
Fıçı rulman

Burçlu rulman
(ürün numarasında “G”)

Masuralı rulman
(ürün numarasında “R”)

Bilyalı rulman
(ürün numarasında “K”)

Iplik korumalı merkezi bilyalı rulman (C)
(ürün numarasında “KA” veya”KF”)

Iplik korumalı, iki adet merkezi bilyalı rulman (CC)
(ürün numarasında “KA” veya”KF”)

Iplik koruması ve buna ek olarak bilyalı rulman contası ile merkezi sızdırmaz keçeli bilya rulman (C)
(ürün numarasında “KAD” veya”KFD”)

Iplik koruması ve bilyalı rulman contası ile iki adet merkezi bilyalı sızdırmaz keçeli rulman (CC)
(ürün numarasında “KAD” veya”KFD”)

 

Fıçı rulman
(ürün numarasında “PR”)

 

Burçlu rulman, sade, düşük maliyetli ve hassas olmayan bir teker yatağıdır. Buna ek olarak, paslanmaya karşı dayanıklıdır ve normal kullanım koşullarında bakım gerektirmez. Burçlu rulmanlar genellikle hafif yük ve taşıma cihazı ruletlerinde kullanılırlar, çünkü sadece düşük hızlarda ve sık olmayacak şekilde kullanılırlar.
Çelik boru poryalı tekerlerde burçlu rulman burçlarında poliamid kullanılır. Yüksek hızda ve yüksek yüklemede ısınma problemleri meydana gelebilir. Burçlu rulmanlı döküm tekerler, düzenli aralıklarla yağlanmalıdır.

Masuralı rulman, dayanıklı, dirençli, büyük ölçüde bakım gerektirmeyen ve düşük bir montaj alanına ihtiyaç duyan bir teker yatağıdır. Masuralı rulmanların (rulet veya iğneli rulman olarak da bilinirler) radyal yatak toleransı düşüktür ve genellikle taşıma cihazı ruletlerinde kullanılırlar. Masuralı rulman, plastik veya çelik kafes içerisine yerleştirilmiş olan çelik silindirlerden oluşur. Silindirler, aks ile porya arasında hareket ederler. Aks çevresindeki dönme işlemi sırasında sürtünme yerine yuvarlanma oluştuğundan, yüksek yükleme olduğunda bile tekerin yuvarlanma direnci daha düşük olur. Masuralı rulman uzun ömürlü gres ile yağlanır ve normal kullanım koşullarında bakım gerektirmez. Normal tasarıma ek olarak paslanmaz modelli masuralı rulmanlar da temin edilebilir (ürün numarasında -XR).

Oluklu bilyalı rulmanlı teker yatağı (ayrıca hassas bilyalı rulman olarak da bilinir) taşıma kapasitesi, yürüyüş özellikleri (yüksek hızlarda bile) ve çevresel etkilere karşı dayanıklılık açısından en üst gereksinimleri karşılar. Oluklu bilyalı rulmanların yatak toleransı çok düşüktür ve genel olarak teknik açıdan sofistike taşıma cihazı ruletlerinde ve ağır yük döner ruletlerinde kullanılırlar. Toz koruması olarak bir üst kapak kullanılır (temaslı olmayan sızdırmazlık elemanı, Z yatak olarak da adlandırılır). Özel ihtiyaçlara yönelik olarak bilyalı rulman bir veya iki adet sızdırmazlık pulu (RS veya 2RS yatak olarak da adlandırılan temaslı sızdırmazlık elemanı) ile birlikte monte edilebilir. Sızdırmaz hale getirilen bilyalı rulmanlarla (RS, 2RS) donatılan teker yataklarının yeniden yağlanmasına gerek yoktur, çünkü bilyalı rulman buna bağlı olarak hasar görebilir. Oluklu bilyalı rulmanlar uzun ömürlü gres ile yağlanabilir ve normal kullanım koşullarında bakım gerektirmezler. Standart olarak bir göbek içerisinde iki adet bilyalı rulman bulunur. Bilyalı rulmanın iç bilezikleri, bir mesafe burcu ile belirli bir mesafede tutulur ve bu şekilde teker yuva içerisine eksenel bir şekilde gerdirilerek monte edilebilir. Normal modele ek olarak bilyalı rulman ayrıca paslanmaz model (ürün numarasında -XK), ısıya dayanıklı özel gres ile yağlanmış model (paslanma modelin ürün numarasında -HK veya -HXK) veya ısıya dayanıklı bilyalı rulman (fırın arabası teker rulmanı, ürün numarasında -IK) ile birlikte temin edilebilir. Isıya dayanıklı bilyalı rulmanlar, -30° C ile +300° C arasındaki sıcaklıklarda düşük taşıma kapasitesine sahiptir.

Merkezi bilyalı rulman, çok hassas ve kolay yürüyüş ve iyi bir sızdırmazlık sunar. Bu rulmanlar genellikle düşük yüklemeye sahip plastik tekerlerde ve kılavuz tekerlerde kullanılır. Bu kapsamda bilyalı rulman kalıp biçiminde janta enjekte edilir. Standart olarak merkezi bilyalı rulman iki adet sızdırmazlık pulu (temaslı sızdırmazlık elemanı, 2RS yatak olarak bilinir) donatılmıştır. Bilyalı rulmanlar uzun ömürlü gres ile yağlanırlar ve normal kullanım koşullarında bakım gerektirmezler. Ayrıca kullanılan plastik bilya rulman muhafaza kapağı, belirli ölçüde iplik koruması sağlar ve bilyalı rulman yatağının korunmasını mümkün kılar. Döner ve sabit maşa içerisine tekerin montajı sırasında preslenmiş bilyalı rulmanlara sahip geleneksel teker rulmanlarıyla kıyaslandığında, flanşlı burçlara ihtiyaç duymazlar.

İki adet merkezi bilyalı rulmana sahip teker yatağı, çok hassas, hafif bir yürüyüşün yanı sıra taşıma kapasitesi açısından yüksek ihtiyaçları karşılayan iyi bir sızdırmazlık sunar. Bilyalı rulmanlar kalıp biçiminde janta enjeksiyon yöntemiyle bağlanmıştır. Standart olarak merkezi bilyalı rulman iki adet sızdırmazlık pulu (2RS yatak olarak da adlandırılan temaslı sızdırmazlık elemanı) ile donatılmıştır. Oluklu bilyalı rulmanlar uzun ömürlü gres ile yağlanabilir ve normal kullanım koşullarında bakım gerektirmezler. İlave plastik bilya rulman muhafaza kapağı, poryayı kapatır ve iplik koruma etkisine sahiptir. Döner ve sabit maşa içerisine tekerin montajı sırasında, preslenmiş bilyalı rulmanlara sahip klasik teker rulmanlarıyla kıyaslandığında, flanşlı burçlara ihtiyaç duyulmaz.

Islak zeminlerde paslanma ihtimali yüksek uygulamalarda bilyalı rulman yatağının yüksek sızdırmazlık ihtiyaçları için bilyalı rulman yatağına yönelik özel bir ek conta temin edilebilir. Bilyalı rulman contalarıyla (temaslı sızdırmazlık elemanı ya da 2RS yatak), aralık contası ve ek bir temaslı sızdırmazlık elemanının bir arada kullanılmasıyla, bilyalı rulmanın sıçrayan sulara ve kire karşı en iyi şekilde korunması sağlanır. Ek bilya rulman sızdırmazlık keçesine sahip tekerler, çamaşır makinesinde yıkanabilir. Temaslı sızdırmazlık elemanı nedeniyle yuvarlanma direnci biraz artar.
Bilyalı rulmanlar uzun ömürlü gres ile yağlanmıştır ve normal kullanım koşullarında bakım gerektirmez.
Ayrıca kullanılan plastik bilya rulman muhafaza kapağı, belirli ölçüde iplik koruması sağlar ve bilyalı rulman yatağının korunmasını mümkün kılar. Tekerin döner ve sabit maşa içerisine montajı sırasında geleneksel teker yataklarına kıyasla preslenmiş bilyalı rulmanlarda başlıklı burçların kullanılmasına gerek yoktur. Bilya rulman muhafaza kapağında (ürün numarasında -HKA, -XKA) bilya rulman sızdırmazlık keçesinden farklı olarak ek bir temaslı kauçuk keçe kullanılmaz. -XKA versiyonunda bilyalı rulman paslanmaz olduğundan, rulman çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Islak zeminlerde paslanma ihtimali yüksek uygulamalarda bilyalı rulman yatağının yüksek sızdırmazlık ihtiyaçları için bilyalı rulman yatağına yönelik özel bir ek conta temin edilebilir. Bilyalı rulman contalarıyla (temaslı sızdırmazlık elemanı ya da 2RS yatak), aralık contası ve ek bir temaslı sızdırmazlık elemanının bir arada kullanılmasıyla, bilyalı rulmanların sıçrayan sulara ve kire karşı en iyi şekilde korunması sağlanır. Ek bilya rulman sızdırmazlık keçesine sahip tekerler, çamaşır makinesinde yıkanabilir. Temaslı sızdırmazlık elemanı, biraz daha yüksek bir yuvarlanma direnci sağlar. Bilyalı rulmanlar uzun ömürlü gres ile yağlanmıştır ve normal kullanım koşullarında bakım gerektirmez.
Ayrıca kullanılan plastik bilya rulman muhafaza kapağı, belirli ölçüde iplik koruması sağlar ve bilyalı rulman yatağının korunmasını mümkün kılar. Döner ve sabit maşa içerisine tekerin montajı sırasında preslenmiş bilyalı rulmanlara sahip geleneksel teker rulmanlarıyla kıyaslandığında, flanşlı burçlara ihtiyaç duymazlar. Bilya rulman muhafaza kapağında (ürün numarasında -HKA, -XKA) bilya rulman sızdırmazlık keçesine sahip modelle kıyaslandığında ek bir temaslı kauçuk keçe kullanılmaz. -XKA versiyonunda bilyalı rulman paslanmaz olduğundan, rulman çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Fıçı rulmanlar, silindir muhafazasının temas yüzeyi daha fazla olan iki adet rulman dizisine sahiptirler ve bu şekilde karşılaştırıldığında daha küçük ebatlarda çok daha yüksek taşıma kapasitesine ulaşabilirler..
Fıçı rulmanlar, açısal olarak hareket ederler ve bu nedenle aksın bükülmesine karşı dayanıklıdırlar. Çok yüksek taşıma uygulamasında, çok yüksek yürüyüş performansı sunarlar. Fıçı rulmanlar bu nedenle ağır yük tekerlerinde, tercihen tesis kurulumu (üç vardiyalı çalışma) gibi işler kapsamında kullanılırlar. Standart olarak bir göbek içerisinde iki adet fıçı rulman bulunur. Fıçı rulmanın iç bilezikleri, bir mesafe burcu ile belirli bir mesafede tutulur ve bu şekilde teker yuva içerisine sabit bir şekilde gerdirilerek monte edilebilir.
Fıçı rulmanlar standart olarak herhangi bir contaya sahip değildir. İsteğe göre fıçı rulmanlar için özel bir conta temin edilebilir.