Sessiz hareketli optimum manevra kabiliyeti

Blickle “SoftMotion” LH-ALES 160K-SG-FS35 elastik yumuşak lastik tekerli ağır yük ruleti

Müşteri

… Alman bir otomotiv holdinginin bünyesinde yer alan, Çek otomobil ve motor üreticisidir. Sadece Çek Cumhuriyetinde 33.000 çalışanı bulunan otomobil üreticisi, 2017 yılında 1,2 milyondan fazla otomobil satmış ve yaklaşık 16 milyar Euro ciro elde etmiştir.


Uygulama

Otomobil üreticisinin montaj fabrikası oldukça gürültülü. Şirket içi araba parçalarının taşınmasında kullanın araçlar, sürekli beton zeminde hareket ettirilmektedir. Hangarın iç kısmındaki zemin düz olsa da, düzenli aralıklarla açıklıklar oluşturulmuştur ve bunlar dökme demir parmaklıklarla kapatılmıştır.

Kullanılan araçlar rakip bir teker üreticisine ait iz bırakmayan, gri elastik komple lastik tekerlerle donatılmıştır. Bu tekerler uzun süredir kullanıldığından ve lastik kaplamaları oldukça sert olduğundan dolayı, son derece yüksek olan yönlendirme ve dönme direnci sebebiyle manevra kabiliyeti pek yüksek değildir. Araçlar hareket ederken oluşan gürültü de belirtilen gürültü koruma standardına uygun değildir. Güvenlik sebebiyle kullanılan tekerlerin ayak koruması, zemindeki aralıkların üstünden geçerken zeminle temas etmektedir ve böylelikle bu aksesuarlar parçasının kullanım ömrü azalmaktadır. Müşteri bu sebeple daha az yuvarlanma ve dönme direnci olan yeni bir teker çözümü ve aynı zamanda özellikle gürültü azaltıcı özellikte bir teker çözümü talep etmiştir. Ek olarak, istenen ayak korumanın zemine olan mesafesi de aralıklardan geçerken zeminle temas etmeyecek yükseklikte olmalıdır.

Müşteri bu sebeple daha az yuvarlanma ve dönme direnci olan yeni bir teker çözümü ve aynı zamanda özellikle gürültü azaltıcı özellikte bir teker çözümü talep etmiştir. Ek olarak, istenen ayak korumanın zemine olan mesafesi de aralıklardan geçerken zeminle temas etmeyecek yükseklikte olmalıdır.


Standart ürün programından çözümümüz

Blickle “SoftMotion” LH-ALES 160K-SG-FS35 elastik yumuşak lastik tekerli ağır yük ruleti

Blickle’nin yumuşak lastik teker kaplaması “SoftMotion” modelinin mükemmel sönümleme ve sesi azaltma özelliği sayesinde, Blickle’nin ALES teker serisi bu uygulama için en uygun çözüm olmuştur. Alüminyum teker gövdesine sıkıca bağlı olan ve 55 Shore A kalınlığına sahip teker kaplama yastığı, özellikle sessiz bir sürüş imkanı sağlamakta, son derece elastik yapıda ve bu sebeple çok az bir dönme direnci göstermektedir.

Blickle’nin LH serisine ait sağlam ağır yük mahfazası ve 35 milimetre zemin mesafesine sahip çelik ayak koruması, tekeri tüm müşteri taleplerini karşılayan komple bir çözüm haline getirmektedir.


Sonuç

Blickle’nin LH-ALES serisi ruleti, mükemmel sönümleme özelliği ve önemli oranda daha az olan dönme ve yönlendirme direnci sayesinde, tam işletim testinde öne çıkmaktadır. Manuel işletimdeki manevra kabiliyeti ciddi derecede iyileşmiştir.

Ayak koruması, aralıkların üstünden geçerken artık zeminle temas etmemektedir. Böylelikle ruletler ve zemin korunmakta ve tamir ile tekrar parça alım masrafları azaltılmaktadır. Otomobil üretici ayrıca Blickle’nin “SoftMotion” elastik yumuşak lastik tekerlerinin sağladığı gürültü azaltımından da son derece memnundur.


Teknik bilgiler ve ürünün avantajları LH-ALES 160K-SG-FS35 

  • Blickle “SoftMotion” teker kaplaması sayesinde gürültü sönümleme
  • Düşük yuvarlanma ve dönme direnci
  • Zeminle temas etmeyen sağlam ayak koruması
  • Önemli oranda daha yüksek sürüş konforu sayesinde iyileşen ergonomi
  • Üretimde duraksamaların azaltılması sayesinde masraf tasarrufu