Ağır yükler artık çok hafif

ErgoMove 2000, CLAAS’da ağır iş parçalarının taşıma işlemlerini optimize ediyor

Müşteri

Merkezi Vestfalya eyaletinin Harsewinkel şehrinde bulunan şirket, Avrupa’da biçerdöver sektöründeki pazar lideri konumundadır. CLAAS, yine başka bir büyük ürün grubu olan insansız hasat makinelerinde ise dünya piyasasında liderdir. CLAAS, dünya çapında tarım teknolojilerinde ilk sıralara traktörleri ve ayrıca tarım presleri ve yeşil alan hasat makineleri ile yerleşmiştir. Ürün portföyünde modern tarım bilgi teknolojileri de yer almaktadır. CLAAS şirketinde dünya çapında 11.900 çalışan bulunmaktadır ve 2021 ticari yılında 4,8 milyar Euro ciro elde etmiştir.


Görev

CLAAS biçerdöver üretiminde Blickle ruletleriyle donatılmış ve uzun yıllardır başarıyla kullanılan el vagonları kullanmaktadır. Yapı parçaları bunlarla ön montaj alanından üretim hattına sürülmektedir. Fakat ortaya bir sorun çıkmıştır: Yıllar içinde yapı parçaları büyümüştür ve şu an her biri 1,6 tona kadar bir ağırlığa sahiptir. Bu sebeple vagonu belirlenen yere manuel olarak itmek için en az iki çalışan gerekmekteydi ve bu da ağır fiziksel bir işti. Bu yükü azaltmak için CLAAS’ın sorumluları bir alternatif arayışına girmiştir.


Çözümümüz

EM2000T-BS-GBS 200K-ET-2FGBlickle’nin uzmanları titiz bir analiz sonrasında ErgoMove 2000 elektrikli tahrik sisteminin kullanımını önermiştir. Bu şekilde artık ağır yüklerin taşıma işleminde sadece tek bir çalışan yeterlidir.

ErgoMove 2000 sayesinde iki tona kadar toplam ağırlıklar taşınabilmektedir. Sistem, tahrik gücünün yanı sıra manevra ve fren desteğiyle de öne çıkmaktadır. ErgoMove 2000, taşıyıcı yapının bir parçası olarak her araç ağırlığında kusursuz bir sürüş tutumu sergilemektedir. Elektrikli tahrik tüm önemli güvenlik donanımlarına sahiptir. Bir acil durdurma şalteri, sıkışma emniyeti ve elektro-manyetik bir fren emniyet mekanizması ile donatılmıştır. Böylelikle insanlar için koruma sağlanmakta ve tehlikesiz bir ürün taşıma mümkün kılınmaktadır. Kokpit iki döner kol ile donatılmıştır ve böylelikle ağır yükleri en dar alanda bile kolayca manevra edebilme imkanı sunmaktadır.


Sonuç

Sonuç olarak CLAAS, Baden-Württemberg’in Rosenfeld şehrinden gelen çözümde karar kılar fakat sistemin bir standart versiyonunun kullanımı söz konusu olamaz: Bir yangın koruma yönetmeliği, üretim alanındaki akülerin doğrudan taşıma vagonlarına yüklenmesini yasaklamaktadır. Bu sebeple Blickle’nin ErgoMove bölümü devreye girmiş ve kısa süre içinde bir çözüm sunmuştur: Uzmanlar değiştirilebilir tahrik üniteli bir kumanda kutusu üretmiştir. Bu sayede artık aküler yangına karşı dayanıklı bir dolaba yüklenebilmektedir.

CLAAS, Blickle’nin sunduğu bu ergonomik çözümden son derece memnun kalmıştır. Ağır yapı parçaları tek bir düğmeye basılarak kolayca ve güvenli bir şekilde hareket ettirilebilmekte ve tüm işlem tek bir çalışan tarafından gerçekleştirilebilmektedir.


EM2000T-BS-GBS 200K-ET-2FG + EM-BATTERYBOX 0,5M setinin teknik bilgileri ve avantajları

  • Her araç ağırlığında kusursuz sürüş tutumu.
  • İki döner kollu versiyon, ağır yükleri en dar alanda bile kolayca manevra edebilme imkanı sunmaktadır.
  • Ergonomik olarak doğru çalışma koşulları.
  • Şirket içi taşımada daha yüksek verim.
  • İlave harici değiştirme akü kutusu.
  •