Blickle ErgoMove® 1000 elektrikli tahrik sistemi kullanımda

Blickle, tren servis cihazları için ErgoMove® modelini sunuyor

Müşteri

Merkezi St. Gallen kantonundaki Gossau şehrinde bulunan Cromatech şirketi trenlerin bakım ve servisi gibi farklı sektörler için tesisler ve cihazlar geliştirmekte ve üretmektedir. Schweizerische Bundesbahnen AG (SBB) ve birçok küçük yerel demiryolu şirketi, 1988 yılında kurulan bu firmanın çözümlerine güvenmektedir. Cromatech’in şu an yaklaşık 20 çalışanı bulunmaktadır.


Görev

Cromatech şirketinin portföyü, vagonları ve trenlerin serpme kum tanklarının doldurulması için mobil dolum sistemlerini kapsamaktadır. Dolayısıyla bir yandan tekerler hareket ederken dönüp raydan çıkmamalı, diğer yandan ise karlı bölgelerde güvenli bir frenleme ve etkili bir hızlanma sağlanmalıdır. Cromatech, 1.000 kiloya kadar ağır cihazların peronlardan ve tren depolarından alınarak uzun mesafeler boyunca emniyetli bir şekilde A’dan B hedefine kadar taşınması konusunda bir süredir Blickle’nin teker ve ruletlerine güvenmektedir. Fakat cihazların kalkış ve fren işlemleri yine de yoğun güç gerektirmekteydi.


Çözüm

Cromatech - Blickle ErgoMove kullanımı

Blickle bu zorlu görev için elektrikli tahrik sistemi ErgoMove® 1000 ile ideal bir çözüm sunmuştur. 1.000 kiloya kadar yükler için uygun olan çözüm, kalkışlardaki güç ihtiyacını minimum seviyeye indirmektedir. Frenlemede ise entegre bir karşı akım freni destek sağlamaktadır. Bunun dışında ErgoMove® bir kumanda desteği de sunmaktadır. Sistem, kullanıcının hareketlerini tahrik ruletlerine aktaran ergonomik bir tutamak üzerinden kontrol edilmektedir.
Blickle uzmanları, İsviçreli şirketin servis cihazları için çözümlerini özel kullanım alanlarına göre uyarlamıştır: Örneğin tren raylarının arasına takılı kalmamak için, tekerlerin 60 milimetreye kadar geniş deliklerinin üstünden rahatlıkla geçebilmesi gerekmekteydi. Blickle bu sebeple bakım cihazlarının vagonlarını çiftli ruletlerle donatmıştır.

Blickle ayrıca kullanım alanındaki yoğun yokuşların yol aştığı zorlukları da çözmek zorundaydı. Cihazların eğimli konumda kaymaması için, ruletleri güvenli bir şekilde bloke eden ve kolayca devreye alınabilen kilitler kullanılmıştır. Entegre fren emniyet mekanizması sadece sensör el algılaması çalıştırıldığında, yani kullanıcı gerçekten bunu istediği zaman açılmaktadır. Çalışma esnasında tahrik desteği yokuşların aşılması, karşı akım freni ise eğimlerde kayılmaması konusunda kolaylık sağlamaktadır. Blickle bu yokuş ve eğimlerin ne derecede zorlayıcı olabileceğini, Cromatech ile birlikte önceki değerlere göre belirlemiş ve ErgoMove® sisteminin yazılımını buna göre konfigüre etmiştir. İşletim için gerekli aküler, cihazların her zaman ve kesintisiz şekilde çalıştırılabilmesi için hızlı ve rahatça değiştirilebilmektedir.


Sonuç

Plug-and-Play sayesinde elektrikli tahrikin montajı son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilirken, çalışanlar da sistemi sezgisel bir şekilde rahatça kullanabilmektedir. Cromatech, Blickle teknolojisini ilgili uygulamaya özel kokpit bağlantısı sayesinde mevcut vagon sistemine sorunsuzca entegre edebilmiştir. Bu şekilde örneğin çeşitli taşıma vagonları ve serpme kumu için mobil dolum sistemleri ErgoMove® sistemleriyle donatılmıştır.

İsviçreli şirket satış sonrası destek ve servis konusunda da Blickle’nin desteğine tam anlamıyla güvenmektedir. Tesis ve aparat imalatçısı, ErgoMove® sayesinde sadece göreve tam uyan bir çözüm elde etmekle kalmamakta, aynı zamanda da tekli bir sistemin uygulanmasından çok daha ötesine giden, uzun vadeli bir ortaklığa kavuşmuştur.


ErgoMove® 1000’in teknik bilgileri ve avantajları

  • 1.000 kiloya kadar yüklerde personel için ergonomik destek
  • Plug-and-Play sayesinde kolay montaj
  • Kokpit için sezgisel kullanım
  • Kapsamlı satış sonrası destek
  • Entegre fren emniyet mekanizması sayesinde güvenli frenleme