En ağır yüklemelerde titreşimsiz dönüşler

Poliüretan Blickle Extrathane® teker kaplamalı ağır yük tahrik silindiri STHN 620x1000/180-1000-937434

Müşteri

… 2005’te kurulan bir Danimarka şirketi. Şirket, rüzgar enerjisi sektörüne türbin kuleleri ve diğer rüzgar enerjisi ürünlerinin üretimi için kaynak sistemleri, paketleme ve gönderim ekipmanları gibi farklı çözümleri tedarik etmektedir.


Talep

Rüzgar enerjisi sistemlerinde türbin kulelerinin üretimi için çelik levhalar önce parçalar halinde kesilir, sonrasında sarılır ve nihayet birbirine kaynaklanır. Böyle bir kulenin toplam ağırlığı 1.000 tondur. Kaynak işleminde boru parçaları, birbirine kaynaklanabilmesi için tekil kule parçalarının dönmesini sağlayan rotatör adlı iki eleman üzerine yerleştirilir.

Geçmişte, rotatörlerin yüksek taşıma kapasitesi gerektirmesi sebebiyle çelik tekerler kullanılıyordu. Çelik tekerlerin sertliği sebebiyle kulelerin dönmesi sırasında titreşimler meydana geliyor, bu da kaynak dikişlerine olumsuz şekilde yansıyordu. Bunun sebebi düşük yüzey kalitesi ve kıvrımlı boruların düz olmama durumudur.

Buradan yola çıkılarak, titreşimleri sönümlemek için çelik veya döküm demir jantlı ve poliüretan teker kaplamalı tekerlerin kullanılmasına karar verildi. Gereken taşıma kapasitesine ulaşmak için en az iki tekerin tek aks üzerinde birleştirilmesi gerekiyordu. Boru parçalarının artan ağırlıklarıyla birlikte yeterli bir taşıma kapasitesine ulaşmak için dört tekerleğin yan yana konumlandırılması gerekliydi. Fakat bu tasarımın şöyle bir dezavantajı vardır; yan yana konumlandırılmış dört teker aks üzerinde muazzam bir baskıya sebep olur ve aksın çökmesini önlemek için aks çapının çok yüksek olması gerekir. Daha da yüksek bir taşıma kapasitesine ulaşmak ve materyal masraflarını kısmak için müşteri, gerekli yükü kaldırabilecek tek bir poliüretan tekerden oluşan yeni bir çözüm arayışındaydı.


Çözümümüz

Poliüretan Blickle Extrathane® kaplamalı STHN 620x1000/180-1000-937434 ağır yük tahrik silindiri

Blickle mühendisleri, müşteriyle yakın bir işbirliği içerisinde 100 tonluk taşıma kapasitesine sahip bir silindir geliştirdi; bu kapasite, dört ayrı tekerleğin kullanıldığı tasarıma kıyasla yaklaşık %25 daha yüksektir. Çelik jantın sağlamlığı, silindir gövdesinin iç kısmında yer alan iki orta çubuk yardımıyla güçlendirilir. Silindir göbeğinin özel formu, teker ünitesinin dış kısmında rulman bölgesindeki teker yükünü tetikler ve teker aksındaki gerilim seviyesini önemli ölçüde azaltır. Müşteri bu sayede ünitenin yüksek taşıma kapasitesine rağmen aks çapını düşürebilir ve materyal masraflarından tasarruf edebilir.

Poliüretan teker kaplaması ise özel olarak geliştirilmiş, dönme özelliğine sahip bir dökme sistemiyle sağlam çelik jantın üzerine dökülür.


Sonuç

Blickle çözümü daha yüksek bir taşıma kapasitesi ve daha fazla güvenlik sunar. Silindirlerin kurulum masrafları, çok sayıda tekli tekerleğin montajına kıyasla dikkate değer ölçüde düşüktür. Kuvvet dağılımı ile daha ince bir teker aksı mümkün olduğu için bu noktada da kayda değer bir maliyet tasarrufu sağlanmaktadır. Halihazırda çok sayıda sistem ağır yük silindirleri ile donatılmış ve başarıyla test edilmiştir.

Blickle çözümü gelecekte standart olarak kullanılacaktır.


Ürün avantajları ve teknik bilgiler STHN 620x1000/180-1000-937434

  • Silindir başına 100 tonluk çok yüksek taşıma kapasitesi
  • Teker aksı üzerindeki kuvvetin optimum dağıtımı aks çapının düşürülebilmesini mümkün kılar
  • Blickle Extrathane® poliüretan teker kaplaması sayesinde iyi titreşim sönümleme