FTS – OYA örneği

En küçük alanda en üst seviyede beklentiler

Sürücüsüz taşıma araçları (OYA), firma içi lojistikte otomatik ve sürücüsüz malzeme nakliyesi için kullanılan yere bağlı nakil vasıtalarıdır. Ana kontrol sistemiyle birlikte birçok sürücüsüz taşıma aracı genellikle tüm sürücüsüz taşıma sistemlerine (OYA) yerleştirilmiştir. Hem küçük hem de büyük yük taşıyıcıları naklederler ve genellikle de 7/24 işletimde olan efektif, güvenli ve otomatik lojistik süreçleri sağlarlar.

Sürücüsüz taşıma sistemleri için mümkün olan en düşük montaj alanına sahip, yüksek gereksinimleri karşılayan teker ve ruletler kullanılmaktadır. Bu nedenle münferit sürücüsüz taşıma araçlarının taşıma kapasitesi birkaç kilogram ilâ birkaç ton arasında olabilir. Sürücüsüz taşıma araçlarında kullanılan ruletler, genelde sürekli olarak kullanıldıkları için çok yüksek yürüyüş performansları ile standart ruletlerden farklılık göstermektedir. Bu kullanım koşulları genelde OYA uygulamaları için iyileştirilmiş teker kaplaması donanımlarının ve sürekli kullanıma uygun olarak tasarlanmış teker yataklarının kullanılmasını gerekli kılmaktadır.

Özellikle OYA’da kullanım için Blickle Besthane® ve Vulkollan® teker kaplama malzemeleri uygundur. Bu malzemeler en düşük yuvarlanma dirençlerini sunmakta olup standart olarak GB ve GVU serilerinde yürüyüş tekerleri olarak veya GBN, GVUN veya VSVU serilerinde tahrik tekerleri olarak satın alınabilir. Özellikle OYA uygulamaları için geliştirilmiş maşa çözümlerinin bazıları, uzun bir kullanım ömrünün yanı sıra bakım gerektirmeyen bir kullanım imkanı da sunmaktadır. Özellikle kompakt döner ruletlerden özel yatak ve özel teker kaplaması geometrisine sahip tekerlere ve elektromanyetik fren mekanizmasına sahip ağır hizmet tipi ruletlere kadar, Blickle bu uygulamalar için çok geniş bir özel çözüm portföyüne sahiptir.