Aşırı düşük sıcaklıklarda da güvenilir

Paslanmaz çelik rulet LIX-POTH 100XK-884564

Müşteri

… yaşam bilimleri alanında dünya lideri olarak yaklaşık 3.000 çalışanıyla gıda endüstrisi, tarım ve tıp için doğal destekleyici ürünler üreten bir İskandinav biyoteknoloji şirketi.


Talep

Hassas ürünler sıkı bir şekilde kontrol edilen bir ortamda üretilmektedir ve kısmen -60 Celsius dereceye kadar soğutulmaları gerekmektedir. Bazen aylarca sürebilen bu süreç, ürünlerin kafes konteynerlerde saklandığı özel olarak tasarlanmış soğuk odalarda gerçekleştirilir. Bu yüzden, kullanılan döner ruletler yalnızca aşırı soğuk koşullara dayanıklı olmakla kalmamalı, aynı zamanda her bir sıcaklık alanı arasındaki taşımalarda oluşacak farkları da kaldırabilecek durumda olmalıdır.

Şirket geçmişte kullandıkları ruletlerde genellikle sorunlar yaşamıştır. Hassas ve kırılgan teker kaplaması ile hareket etmeyen ve aşınmış döner maşa başarısızlıklara sebep olmuş, tüm konteynerin kullanılabilirliğini düşürmüş veya tamamen ortadan kaldırmıştır. Bu, işçilerin konteynerleri kontrol etmesini zorlaştırmış, proses verimliliğini düşürmüş ve bakım masraflarını arttırmıştır. Biyoteknoloji üreticisi bu sebeple bir çözüm arayışına girmiş ve Blickle ile karşılaşmıştır.


Çözümümüz

Paslanmaz çelik rulet LIX-POTH 100XK-884564

Blickle Danimarka’nın teker ve rulet uzmanları İskandinav şirketin taleplerini yerinde analiz etmiş ve Blickle döner rulet serisi LIX-POTH’tan yola çıkarak bu özel kullanım amacı için ideal bir çözüm üretmişlerdir. Özel: Tekerin oluklu bilyalı rulmanı ve döner maşanın döner tacına, -70 santigrad dereceye kadar uygun olan, soğuğa dayanıklı özel bir rulman gresi sürülmüştür. Böylece hareket eden parçalar aşırı soğuklarda da optimum olarak korunur ve güvenilir bir şekilde işler. Hazırlanma sürecinde, kayganlaştırıcı gresin sürülmesi sırasında hava baloncuğu oluşmamasına dikkat edilir. Çünkü aksi takdirde aşırı soğuklar ile sıfırın üstündeki sıcaklıklar arasındaki geçişler yoğuşma damlalarının meydana gelmesine sebep olabilir. Yeniden dondurucu bölüme girildiğinde bu damlalar donarak tekerlerin işlevlerini bozar ve aşınmalara sebep olur.

Ağır poliamid gövdeli termoplastik poliüretandan teker kaplamalı POTH serisi teker soğuk havalarda da iyi bir performans sunar, düşük yuvarlanma ve dönme direnci gösterir, gürültüsüzdür, zemini koruma özelliği vardır ve iz bırakmaz. Bu sebeple gelecekte mutlaka hassas ortamlarda kullanılacaktır.

Pratikte, çözümümüz kendini çoktan kanıtladı: Müşteri, ruletleri yoğun testlerle sınadı ve başarılı sonuçlar alındı. LIX-POTH’lar zorlu koşullarda belirgin bir şekilde daha güvenilir performans verdi, daha iyi işlev gördü ve şimdiye kadar kullanılmış olan rakip üründen daha az sıklıkta arızalandı. Şirket de bu sebeple ruletleri kalıcı olarak kullanmaya karar verdi.


Ürün avantajları ve teknik bilgiler LIX-POTH 100XK-884564

  • Paslanmaz maşa ve bilyalı rulman sayesinde yüksek nemli hava koşullarında kullanıma uygun
  • Özel, soğuğa dayanıklı gres ile donatılmış bilyalı rulman ve döner taç sayesinde -70°C’ye kadar sorunsuz kullanım
  • Gres sürülürken hava kabarcığı oluşmaz, bu sayede yüksek sıcaklık dalgalanmalarında yoğuşma suyu ortaya çıkmaz
  • Soğukta yüksek POTH teker performansı, düşük yuvarlanma ve dönme direnci, gürültüsüz, zemini koruyucu ve iz bırakmaz