Tasarım ve işlevselliğin zekice birleşimi

Yaylı pimli ağır yük ruletleri LSZF-PATH 160K-ELS-FA-920537 / -920587

Müşteri

… 1994’te kurulan bir İspanyol şirketi. Anonim şirket, kuruluşundan beri sürekli büyüyerek OEM tasarım ve yüksek frekanslı röntgen cihazları ile röntgen sistemleri üretimi alanlarında dünya lideri şirketlerin arasına ismini yazdırmıştır.


Talep

Mobil röntgen cihazları, cihaz üreticisinin en başarılı ürünleri arasındadır. Bunların avantajları, hasta hareket etmek zorunda kalmaksızın cihazların gerekli olduğu hastane alanına taşınabilir olmalarıdır. Bu tıbbi cihazların ağırlığı 500 kilogramdan fazladır ve röntgen çekimini kolaylaştırmak için uzatılabilir bir kolları vardır. Her cihaz iki tahrik tekerleği ve antistatik tekerlekli iki yaylı rulet ile donatılmıştır.

Şimdiye kadar tekerler rakip bir firmadan alınmış, maşalar ise başka bir tedarikçi tarafından üretilmişti. Böylece cihaz üreticisinin eline, farklı üreticiler tarafından üretilmiş bir rulet geçiyordu. Doğru tasarlanmamış olması sebebiyle yaylanma konusunda sık sık problemler meydana geliyordu: Teker, maşaya çarpıyor ve bu yüzden teker kaplamasında çatlaklar oluşuyordu. Meydana gelen en önemli sorun ise, cihazların elektronik arızalara sebep olan ve kullanıcı için potansiyel tehlikeler oluşturan sürekli tekrar eden elektrostatik yük boşalmalarıydı.

Bu yüzden müşteri gelecekte mevcut cihazlarına kolay ve hızlı bir şekilde monte edebileceği komple pim bağlantılı yaylı bir rulet istiyordu. Yayların ön gerilimi, röntgen kolu uzatılırken ruletlerin yönünün bozulmayacağı şekilde yüksek olmalıdır. Ayrıca yaylı ruletler zemin yükseltilerini ve engelleri dengelemelidir.


Çözümümüz

Yaylı pimli ağır yük ruletleri LSZF-PATH 160K-ELS-FA-920537 / -920587

Müşteriyle ve Blickle İspanya şubesinin uzmanlarıyla sıkı bir işbirliği sonucunda müşteriye özel bir rulet sıfırdan tasarlandı. Yeni çözüm, ruletin mevcut cihazlara ve cihazların gelecekteki versiyonlarına kolayca monte edilebilmesini sağlayan bir pim bağlantısı ile donatılmıştır.

Cihazın altında, minimum yapı yüksekliğinde sınırlı yer olmasına rağmen yaylı maşanın boyutları, işlevini optimum bir biçimde yerine getirebileceği şekilde tasarlanmıştır.

Maşaya entegre bir ayar vidası, yapı yüksekliğinin yüksüz duruma ayarlanabilmesini mümkün kılar. Bu da cihazın montaj sırasında hizalanabilmesini sağlar. Ayrıca maşa, ruleti paslanmaya karşı korumak için elektrostatik toz kaplaması ile kaplanmıştır. Maşanın bazı noktalarında elektrostatik toz kaplaması kullanılmamış ve istenen elektrostatik yük boşaltımı yolu sağlanmıştır. Tasarım, PATH serisi elektrik iletkenliğine sahip teker ve uygun renkte bir iplik koruması ile tamamlanmıştır.


Sonuç

Bu çözüm gerçek koşullar altında yoğun olarak test edilmiş ve testi başarıyla geçmiştir. Ön gerilim, röntgen kolu uzatılırken cihazın dengede tutulması için tasarlanmıştır ve bir cıvatanın basitçe ayarlanması suretiyle müşterinin isteklerine göre şekillendirilebilir. Yaylar, engelleri aşarken ortaya çıkan kuvveti sönümler. Elektrik iletkenliğine sahip komple bir çözümün kullanılması istenmeyen elektrostatik boşalması riskini azaltır. Yalnızca bir tedarikçi üzerinden ruletleri satın almak ayrıca teslimat sürelerinin kısalmasını sağlar. Teknik özelliklerin yanında tasarımı da cezbediciydi. Aldığımız sipariş gelecekte cihazların yalnızca Blickle çözümleriyle donatılacağını gösteriyor.


Ürün avantajları ve teknik bilgiler LSZF-PATH 160K-ELS-FA-920537 / -920587

  • Sadece bir tedarikçiden komple çözüm
  • Kompakt, pim bağlantılı, elektrostatik toz kaplamalı ve iplik korumalı yaylı maşa
  • R ≤ 10.000 Ω şeklinde gerekli iletme direncini sağlamak için PATH serisi elektrik iletkenliğine sahip tekeriyle özel olarak üretilmiş maşa
  • Müşteri taleplerine göre özel, kir tutmaz tasarım (Malzeme no. 920537: RAL 9003 – Sinyal beyazı. Malzeme no. 920587: RAL 7012 – Bazalt grisi)