En zorlu koşullarda bile sağlam zemin tutuşu

Üç tekerli ağır hizmet tipi ruletler LHD-ALST/RD 160K-933592 ve BHD-ALST/RD 160K-933599

Müşteri

İsviçre Federal Demiryolları, kısaca SBB merkezi Bern şehrinde olan devlete ait bir demiryolları işletmesidir. Şirketin 458 milyonun üzerinde bir yıllık yolcu trafiği ve 175.000 tonluk günlük mal taşıma trafiği vardır. Bu, SBB'yi İsviçre’nin açık ara en büyük yolcu ve mal taşıyıcısı konumuna getiriyor.


Talep

Faaliyet gösterdiği alan itibariyle İsviçreli demiryolu işletmesinin üretim bölgelerinde düz olmayan zeminlere sıkça rastlanmaktadır. Ağır parçaların yüksek eşikler üzerinden taşınması gerekmektedir.
Müşteri halihazırda Blickle RD serisi tekerlerin bulunduğu bir sistemi başarıyla kullandığından, bununla devam etmek istemektedir. Fakat RD tekerlerin dar olmaları sebebiyle kısmen sıkışmaları sonucu rayların aşılmasında sorunlar meydana gelmiştir. Bunun sonucunda çalışanlar arabaları düzenli aralıklarla rayların arasından çıkarmak durumunda kalmıştır. Hatta bu sebeple küçük kazalar da meydana gelmiştir. Güvenlik sebepleriyle, özellikle de sıkça gerçekleşen ray üzerinden geçişler için güvenilir ve uygun maliyetli bir çözüm gerekmektedir.


Çözümümüz

Ağır yük ruletleri LHD-ALST/RD 160K-933592 ve BHD-ALST/RD 160K-933599

Blickle İsviçre şubesinin teker ve rulet uzmanları detaylı görüşmeler ve yerinde bir durum analizinden sonra tren üreticisiyle beraber uygun çözümü bulmayı başarmıştır: Uzatılmış bir aks vidasının yardımıyla üçlü bir rulet oluşturuldu. Müşterinin isteği doğrultusunda merkezi konumda yüksek taşıma kapasitesine ve düşük yuvarlanma direncine sahip olan Blickle Softhane® poliüretan teker kaplamalı bir teker kullanıldı. ALST serisi tekerlek yan taraflarından, Blickle RD "Blickle Comfort" serisinden şirkette halihazırda kullanımda olan, kalitesi kanıtlanmış iki komponentli tam kauçuk tekerler ile desteklenmektedir. Bu kombinasyon ile demiryolu üreticisi rayların aşılması engelini ve tehlikeleri ortadan kaldıran uygun maliyetli, üç tekerlekli bir seçeneğe kavuşmuştur.


Sonuç

Prototiplerle yapılan uzun testlerden sonra tarafımızca üretilen sistem kendini kanıtladı. Demiryolu işletmesi bu konumda yalnızca bu üçlü ruletleri satın almaktadır. Artan sipariş miktarıyla birlikte, artık doğrudan Blickle'nin Rosenfeld, Almanya'daki ana fabrikasındaki üretimden gelen bir özel çözüm ürünü oluşturuldu.


Ürün avantajları ve teknik bilgiler LHD-ALST/RD 160K-933592 BHD-ALST/RD 160K-933599

  • Optimum dönme ve yuvarlanma direnci için 550 kg'lik yüksek taşıma kapasitesine sahip Blickle Softhane® 75 Shore A (ALST serisi) poliüretan teker kaplamalı orta teker
  • Teker başına 225 kg taşıma kapasitesine sahip 2 adet iki komponentli kauçuk dolgu teker (RD serisi) sayesinde çok yüksek hareket konforu
  • Engelleri aşmak için geniş temas yüzeyi
  • Döner ruletlerin döner tacında sertleştirilmiş yatak yuvası