Tonluk hareket donanımlarını güvenle hareket ettirme

Havacılık sektöründe uzman olan HYDRO için ağır hizmet tipi ruletler

Müşteri

HYDRO SYSTEMS KG, dünya pazarında sivil ve askeri uçakların bakımı, tamiri ve montajı için kullanılan makine ve cihazlar alanında lider konumdadır. Şirket, Baden-Württemberg eyaletinin Biberach şehrindeki merkezinden ve Almanya, Fransa, İngiltere, Çin, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’deki servis merkezlerinden 120’den fazla ülkedeki müşterisine yenilikçi ve yüksek kaliteli çözümlerle destek vermektedir.


Görev

Blickle’nin görevi, çelik hareket donanımlarının taşınmasında kullanılan tutucular için ruletler tasarlamaktı. Bunlar sayesinde, bakım ve tamir işlemlerinden sonra tonlarca ağırlıktaki türbinler tekrar uçağa taşınarak monte edilmektedir. Cihazlar hem güvenli bir taşıma için hem de hareket donanımlarının montajında titiz bir konumlandırma yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Buna ek olarak birçok durumda açık havada kullanımda aşırı sıcaklıklar, UV ışınları ve engebeli bir arazı de söz konusudur.


Çözümümüz

Blickle ağır hizmet ruletleri, motorların güvenli bir şekilde taşınmasını sağlarBlickle, HYDRO için GTH serisi yüksek yük tipli tekerlerin kullanıldığı özel bir çiftli rulet geliştirmiştir. Bu rulet, gri dökümden özellikle sağlam bir teker gövdesine ve Blickle Extrathane’nin yüksek kaliteli poliüretan teker kaplamasına sahiptir. Her tutucuda bulunan dörder çelik kaynaklı çiftli rulet, engebeli yollarda bile hareket donanımının yüksek ağırlığının güvenli bir şekilde taşınmasını mümkün kılmaktadır.

Ruletler ayrıca bir yön kilidiyle donatılmıştır. Bir kilit sağlaması sayesinde döner taç sabitlenebilmekte ve böylelikle taşıma esnasında yüksek iz takibi elde edilebilmektedir. Uçağa varıldığında, döndürülebilir ruletler sayesinde hareket donanımı titizlikle konumlandırılabilmektedir. Son derece yüksek bir kilitleme gücü sunan “Radstop” teker kilidi, montaj esnasında tutucu ağır yüke rağmen güvenle durabilecek ve kaymayacak şekilde tekerleri bloke etmektedir. Bu sayede çalışma daha kolay hale gelmekte ve ek olarak kazalar ve hareket donanımındaki hasarlar önlenmektedir.


Sonuç

Blickle’nin sunduğu çözüm, HYDRO’nun pratikteki uygulamasında ikna edici olmuştur: Ruletler görevlerini güvenle yapmakta, bunun sonucunda da hareket donanımı güvenli ve titizlikle hareket ettirilebilmektedir. Ayrıca uzun ve masraflı donanım sürelerini gereksiz kılan uzun kullanım ömrüyle de puan toplamıştır. Ek olarak Blickle’nin sunduğu özel çözüm, yapım masraflarına rağmen toplamda önceki ürüne göre daha uygun maliyetli olmuştur. Teker ve rulet üreticisi Blickle, HYDRO’yla sağlam işbirliği sayesinde gerekli bileşenleri hızlıca tasarlayabilmiş, üretmiş ve teslim etmiştir. Bu, havacılık sektöründeki uzman şirket için son derece memnun edici bir hizmet olmuştur.


LSD-GTH 302K-RAH-RI4H teknik bilgileri ve avantajları

  • Sarı pasifizeli sağlam ve çelik kaynaklı ağır yük döner maşa, yüksek oranda bir korozyon koruması sunmaktadır.
  • Her iki teker üzerinde etkisi olan teker freni, ağır yüklerde güvenli bir sabitlenme oluşacak şekilde çok yüksek sabitleme kuvveti oluşturmaktadır.
  • Yön kilidi sayesinde yüksek seviyede iz takibi.
  • Gri dökümden son derece sağlam jantlar.