Makaslı forkliftlerde kullanılan ErgoMove

Daha fazla ergonomi ve güvenlik

Müşteri

Aşağı Saksonya eyaletinin Niederlangen şehrinde bulunan Janzen Lifttechnik GmbH, kaldırma sephalarının yanı sıra kolonlu asansörler, yük ve zemin asansörleri de üretmektedir. Kaldırma sehpalarında artık söz konusu olan sadece yüklerin kaldırılması ve indirilmesi değildir. Örneğin artık malların daha kolay alınabilmesi için kafesli kutular sıklıkla devrilmesi gerekmektedir. Yirmi çalışanı bulunan şirket, yüksek bir üretim derinliğine sahiptir ve kalıcı bir kalite güvenliğine büyük önem vermektedir. Tasarımdan çelik konstrüksiyona ve son montaja kadar her adım şirketin kendi bünyesinde gerçekleşmektedir. Janzen, standart kaldırma sehpaları için sadece uzun yıllar boyunca dayanıklı ve az aşınmalı bir işletim sağlayan yüksek kaliteli bileşenler kullanmaktadır.


Görev

500 kiloya kadar makaslı forklift pazarına şirket yönetimi açısından Asyalı rakipler hakim olduğundan dolayı, Aşağı Saksonyalı şirket yeni bir yola doğru hareket etmiştir: Janzen, sektörde çok az şirketin yer aldığı 1.500 ila 2.000 kilo arası yük alanında başarıyla yer edinmiştir. Zamanla elektrikli makaslı forkliftlere yönelik müşteri talepleri de sürekli artmıştır. Bunun nedeni: Ağır forkliftler elle çok zorla hareket ettirilebiliyordu. Hatta bazen yüklü araçları doğru konumlandırmak için iki kişi birden gerekmekteydi. Bu sebeple Janzen, kendi tahrik ürününü geliştirmeye karar verdi. Fakat iş uygulamaya geldiğinde, gerekli uğraş beklenenden daha yüksek olduğu ortaya çıktı.


Çözümümüz

Blickle ErgoMove tahrik sistemli makaslı forkliftErgoMove ağır yüklerin kolayca hareket ettirilebilmesini sağlamakta, ergonomik olarak doğru çalışma koşulları sunmakta ve şirket içi taşıma işerinde verimliliği arttırmaktadır. Tahrik sistemi, taşıyıcı yapının bir parçası olarak her araç ağırlığında kusursuz bir sürüş tutumu sergilemektedir. Blickle ErgoMove’un kokpitini uzun düz hareket alanları için tek bir döner kolla sunmaktadır. Bir diğer seçenek olan iki döner kollu versiyon, ağır yüklerin en dar alanda bile kolayca manevra edebilmesi sağlamaktadır.

Janzen’in sorumluları, sistemin avantajları konusunda kısa sürede ikna olmuştur. Blickle’nin uzmanları, ErgoMove’nin kontrol ve kumanda ünitesini küçük bir değişiklikle makaslı forkliftin hareket çubuğuna monte edebilmiştir. Bunun dışında standart poliamid ruletler yerine ErgoMove tahrik ruletleri ve poliüretan döner ruletler kullanılmıştır.


Sonuç

Orta büyüklükteki şirket için Blickle’de kıldığı karar son derece verimli olmuştur. “Artık ağır makaslı forkliftler kolayca tek bir kişi tarafından ergonomik olarak doğru bir şekilde sürülebilmektedir. İki tona kadar yükler elektrikli tahrik, fren ve kontrol desteği sayesinde elle hareket ettirilebilmektedir.” diye vurguluyor, Janzen Lifttechnik GmbH’nın üretim müdürü Stefan Winter. Bunun dışında gürültü emisyonları azaltılmıştır. Bundan önce sert ve sesli poliamid ruletler kullanılıyormuş. Blickle’nin poliüretan döner ruletleri yüksek dinamik ve mekanik yükler için uygundur ve sessiz sürüşler için düşük bir yuvarlanma direncine sahiptir. Makaslı forkliftler bir acil-durdurma şalteri, fren emniyet mekanizması, bir korna ve sıkışma koruması ile donatılmıştır. Uygunsuz bir kullanımı önlemek için, entegre el algılaması bulunan çalıştırma kolları mevcuttur. “Ergonominin yanı sıra güvenliği de önemli oranda yükselttik.” diye ekliyor, Janzen Lifttechnik GmbH’da kurulumcu olan Gerrit Richter.


EM2000-BS-GBS 200K-ET-2FG SETİNİN teknik bilgileri ve avantajları

  • Her araç ağırlığında kusursuz sürüş tutumu.
  • İki döner kollu versiyon, ağır yükleri en dar alanda bile kolayca manevra edebilme imkanı sunmaktadır.
  • Tek elden sistem çözümü.
  • Ergonomik olarak doğru çalışma koşulları.
  • Şirket içi taşımada daha yüksek verim.