Uzay yüklerine ilişkin yer hizmetlerinin optimizasyonu

Hassas uydu parçaları Blickle ağır hizmet tekerleriyle güvenle taşınıyor

Müşteri

Gorizia merkezli Airworks Srl, gelişmiş sistemler için bağımsız bir mühendislik danışmanlığıdır. Tasarım, mühendislik, test ve prototiplendirmeyi bir araya getirerek astronomi, uzay, savunma, havacılık ve diğer talepkar uygulamalar için olağanüstü teknolojiler geliştirmektedirler. Şirketin mekanik tasarım mühendisliğinde, mekatronikte, yapı mühendisliğinde, titreşim ve akustik mühendisliğinde, ısı mühendisliğinde ve bunların yanı sıra, yeni teknoloji tasarımları için karmaşık fiziksel problemler modellemede uzmanlığı bulunmaktadır. Avrupa uzay endüstrisinde Airworks, uydular ve uzay yüklerinin elleçlenmesi, taşınması ve yer testine yönelik elektromekanik sistemlerin tasarımcısı ve üreticisi olarak bilinmektedir.


Zorluk

İtalyan şirket uydu parçalarının taşınması için uygun bir çözüm aramaktaydı. Airwork CEO’su ve proje müdürü Stefano Picinich “Uzay yüklerine ilişkin yer hizmetlerini tekerlerle sağlamak basit bir işlem gibi görünüyor. Ancak birçok mühendislik açısını göz önünde bulundurmamız gerekiyor,” diye belirtti. Çoğu hareket manuel olarak ve dar bir alanda gerçekleştirilmektedir. Bu durumda, işleme dahil olan operatör sayısını azaltmak için tekerlerin başlama ve yuvarlanma direnci çok düşük olmalıdır. “Ayrıca temiz oda standartları korunmalı ve zemin özellikleri de hesaba katılmalı. Tüm tekerler kolay temizlenebilmeli ve zemine zarar vermeyen uygun malzemeden yapılmış olmalı,” diyerek bu koşulları açıkladı Marco Tarnold.


Çözümümüz

Blickle Schwerlasträder

Airworks’ün önceden başka uygulamalarda Blickle ürünleriyle olumlu tecrübeleri olduğundan iki şirket arasında kolaylıkla bir anlaşmaya varıldı. Stefano Picinich “Blickle bizim tercih ettiğimiz tedarikçimiz,” diyerek iş birliğini kısa ve öz bir biçimde açıkladı. Kapsamlı bir analizden sonra, Blickle teker ve rulet uzmanları iki uygulamaya yönelik çözümleri hızlıca buldu. Bir numaralı proje, uydu ekipmanlarını taşımak için Airworks’ün geliştirmiş olduğu bir konteynerin taşınmasını gerektiriyordu. SARah adı verilen bu uzay aracı taşıma sistemi toplamda 20 tona kadar yük alabilir. Blickle GB 506/80K ağır hizmet tekerlerini kullanmayı önerdi. Bu, yüksek kalite poliüretan elastomer Blickle Besthane® malzeme ile donatılmış bir ürün. Gövde kısmı 92 Shore A sertliğe sahip dayanaklı gri dökme demirden yapılmıştır.

EnMAP uydu spektrometre tertibatının kurulumu için Airworks, ISO5 seviye temiz odada çalışan özel bir Dönebilen Kaldırma Kablo Arabası geliştirdi. Kablo Arabasını güvenli bir biçimde hareket ettirmek için 2.700 kilogramlık toplam yükü güvenle taşıyabilecek frenli ve yön kilitli tekerler gerekmekteydi. Blickle’nin ikiz tekerlekli döner ağır hizmet ruleti LSD-SPO 200K bu koşulları karşılıyordu. Özellikle ağır naylon teker gövdesi darbelere karşı son derece dayanaklı ve sağlam. Ayrıca döner rulet düşük yuvarlanma direnci ve aşınma değeriyle öne çıkıyor. Dayanıklı çelik kaynaklı braket, kolaylıkla çalışan eksenel oyuklu bilya rulman içermektedir. Kaynaklı, sabitlenmiş merkezi cıvata ek stabilite sağlar. Braket yüzeyi kurşun kaplamadır ve sıfır emisyonludur.


Sonuç

Airworks’ün Blickle’ye başvurma kararı kesinlikle karşılığını verdi. “Konteyneri çok az iş gücüyle istediğimiz pozisyona ergonomik olarak hareket ettirilebildik,” dedi Airworks’ten Marco Tarnold. Ayrıca Dönebilen Kaldırma Kablo Arabasına yönelik ikiz tekerlekli döner ağır hizmet ruletlerinden de oldukça memnun kalmıştı. Stefano Picinich “Uydu parçalarının kurulmasında çok daha esnek bir hale geldik,” diye ifade etti. Dönebilen Kaldırma Kablo Arabası çok az bir güçle hareket ettirilebilir, çalıştırması kolay park freni gereken güvenliği sağlar ve Blickle çözümü temiz oda koşullarını yerine getirmektedir.


GB 506/80K ve LSD-SPO 200K teknik bilgileri ve avantajları

  • Optimum yuvarlanma ve dönme direnci.
  • Düşük aşınma.
  • Temiz oda koşullarında kullanım.
  • Temizlenmesi kolay tekerler.