Düşük emisyonlu özel temiz oda ruletleri made by Blickle

Yaylı ağır hizmet tipi ikiz döner rulet LSDFE-POTH 200XK-ELS-FS-899642

Müşteri

… yarı iletken teknolojisinde faal olup mikroçiplerin üretimi için donanımlar geliştirmekte ve üretmektedir. Şirket uluslararası çapta olup 2015/2016 mali yılında 972 milyon Euro ciro elde etmiştir. Uluslararası olarak toplamda yaklaşık 2.800 çalışan istihdam edilmektedir, bunların yaklaşık yüzde 30’u araştırma ve geliştirme alanında çalışmaktadır.


Uygulama

Yarı iletkenlerin taş baskısı için objektiflerin üretimi için müşteri büyük yük kapasiteli taşıma arabasına ihtiyaç duyar. Objektif üretimi, hava ile taşınan parçacıkların (partikül) konsantrasyonunun çok düşük tutulduğu bir oda olan temiz oda ortamında gerçekleştirilir. Bu, kullanılan tüm cihaz ve malzemelerin özel kriterlerinin karşılanmasını gerektirir: özel yüzeyler, antistatik, düşük aşınma, az bakım gerektiren, kolay temizlenebilir.

Havayı kademeli olarak partiküllerden temizlemek için temiz odanın girişine, en düşük hava partikülünün bulunduğu “temiz oda”ya kadar savaklar bulunur. Taşıma arabaları için özel temiz oda ruletleri de yalnızca bu gibi bir savak içerisinde temiz odaya monte edilmelidir.

Üretim prosesi esnasında objektif aracı dar kılavuz tekerler boyunca yönlendirilir ve U şeklinde bir dar yoldan geçmelidir. Bu sebeple alan kısıtlıdır ve çok iyi bir manevra özelliği gerekmektedir. Diğer objektif üretici gereksinimleri düşük yapı yüksekliği, yüksek taşıma kapasitesi ve ayak korumasıdır.


Çözümümüz

Yaylı ağır yük çiftli döner rulet LSDFE-POTH 200XK-ELS-FS-899642Taşıma kapasitesi, manevra kabiliyeti ve hijyenle ilgili tüm gereksinimleri karşılamak için LSDFE-POTH serisi yaylı Blickle ağır hizmet tipi çiftli rulet, özel rulet için temel oluşturmaktadır.

Temiz oda gereksinimleri nedeniyle tüm parçalar ortam havasına mümkün olduğunca az partikül salacak şekilde işlenmiş olmalıdır. Bu sebeple örneğin tüm cıvatalar paslanmaz çeliktendir. Maşa da komple nikel kaplıdır ve böylelikle düz bir yüzey elde edilmiştir. Bu, daha iyi bir pas koruması sunmakta ve ayrıca kir partikülleri daha kolay algılanabilmektedir. Hem maşa döner taç hem de termoplastik poliüretan teker kaplamalı ve yüksek kalitede poliamid jantlı POTH tekerlerinin paslanmaz bilyalı rulmanları da özel gresle yağlanır. Poliüretan yaylar da gazların kaçmaması için özel bir işlem gerektirir.

Hem rulet montajı hem de paketleme işlemi çok temiz bir ortamda özel koşullar altında gerçekleştirilir.


Sonuç

Emisyon ölçümleri, Blickle özel ruletlerinin tüm temiz oda kriterlerine uygun olduğunu onaylamaktadır. Uygulamada özel ruletlere sahip arabaların yalnızca bir kişi tarafından (ve ayak korumasıyla sakınca teşkil etmeden) kolayca hareket ettirilebildiği görülmüştür. Bu, çok yüksek derecede bir ergonomi ve güvenlik sağlar. Bu sayede müşteri sonunda maliyetlerden tasarruf edebilir.


Teknik bilgiler ve ürün avantajları LSDFE-POTH 200XK-ELS-FS-899642’nin

  • rulet başına 900 kg’lık (Nominal değer) taşıma kapasitesi
  • dar yollarda optimum manevra kabiliyeti için kompakt yapı şekli
  • Entegre ayak koruması sayesinde optimum güvenlik
  • Tüm parçalar, gereken partikül emisyon gereksinimlerini karşılamaktadır