Blickle’nin tahrik sistemi ErgoMove®, iş süreçlerini optimize ediyor

Rota treninden doğrudan üretim hattına

Müşteri

BSH Hausgeräte GmbH, 1967 yılında Bosch ve Siemens tarafından ortak şirket olarak kurulmuştur. BSH 2015 yılından beri Bosch grubunun yüzde yüz yan kuruluşudur. Brandenburg’un Nauen şehrinde bulunan fabrika, genel olarak çamaşır makineleri üretimi ve montajında uzmanlaşmıştır ve yılda yaklaşık 600.000 cihaz üretmektedir.


Görev

BSH, her çamaşır makinesinin kalbi olan ağır tamburları hazır olarak bir tedarikçiden almaktadır. Bileşenlerin üretim hattına kadar olan taşıma işlemi için geçmişte kamyonlar ve çatallı forkliftler kullanılmaktaydı. Fakat bu durumda üretim hangarlarının dar koridorları sebebiyle oluşan sınırlı alan, ciddi bir sorun yaratmaktaydı. Ağır yük sebebiyle manuel bir işlem söz konusu olamazdı. Bu sebeple BSH, kendi üretim yeri ve tedarikçinin yakındaki fabrikası arasında bir rota tren sistemi kurmaya karar vermiştir. Rota treni, her birinde bir palet tambur bulunan tekli vagonlarla donatılmıştır. Vagonlar ise, üretim hattına giden son birkaç metrelik yolu kendi kendilerine gidebilmeleri için ruletlerle donatılmıştır. Bir vagon yaklaşık 450 kilo ağırlıktadır.


Çözümümüz

Döner rulet LH-ALTH 160K-AS

Vagonları ağırlığı sebebiyle ErgoMove® 1000 serisine ait dört adet döner rulet ve iki adet sabit ruletten oluşan bir kombinasyonda karar kılınmıştır. Sabit ruletler, çalışanların fiziksel yükünü minimum seviyeye indiren, entegre bir elektrikli tahrik sistemine sahiptir. Entegre sensörlü bir tutamak, kullanıcının yürüyüş yönünü tanımlamakta ve böylelikle tahrik ruletlerini yönlendirmektedir. Entegre karşı akım freni sayesinde, vagonların frenlemesi için kullanılan güce de gerek kalmaz. ErgoMove® 1000, 1.000 kiloya kadar olan yükler ve saatte dört kilometreye kadar hızlar için uygundur. Bu uygulamada müşteri tarafından sabit rulete ilave bir yay eklenmiştir. Böylelikle düz olmayan zeminlerde zemin teması daima sağlanmaktadır. ErgoMove® 1000 serisinin standart teker kaplaması, mükemmel yuvarlanma direnci değerlerine ulaşan Besthane® Soft’tur.

İki adet elektrik tahrikli sabit rulete, Extrathane® teker kaplamalı LH-ALTH 160K-AS tipi dört adet döner rulet eklenmektedir. Ürünlerin iletkenlik özelliği, kullanıcıyı ve taşınan ürünü statik deşarja karşı korumaktadır.


Sonuç

Sonuç ciddi anlamda daha ergonomik bir iş süreci ve aynı zamanda daha fazla verimdir. Ev aletleri üreticisi, rota treninin vagonlarına daha fazla parça yükleyebilmektedir ve vagonlar tek başına bir çalışan tarafından hareket ettirildiğinden dolayı iş yükü de azalır. Güvenlik de, vagonlarda herhangi bir ek önleme gerek kalmadan sistem tarafından sağlanmaktadır. Örneğin entegre elektro-mekanik fren emniyet mekanizması, vagonların yanlışlıkla hareket etmesini önlemekte ve tehlikeli durumlarda derhal durdurmayı mümkün kılmaktadır. Döner ruletlerin antistatik teker kaplaması, istenmeyen elektrik deşarjlarını önlemektedir.


Avantajlar

  • Daha fazla ergonomi: Fiziksel yük azalır
  • Daha fazla verim: Vagonlar daha fazla yük alabilir
  • Daha fazla güvenlik: Entegre fren emniyet mekanizması ve antistatik teker kaplaması sayesinde
  • Daha fazla kullanıcı konforu: Sezgisel kullanım sayesinde